Tournament Results

 Men’s D1


Pool Time Field Matchup Score
         
So Conn 10:30 AM 2 So Conn vs. Providence 0-14
Bryant 2:40 PM 5 So Conn vs. Bryant  0-27
Northeastern 6:00 PM 3 Northeastern vs. Bryant  0-46
         
Kings Point 10:30 AM 3 Boston College vs. UMass Amherst 10-19
Boston College 2:40 PM 4 Boston College vs. Kings Point  26-24
UMass Amherst 6:00 PM 2 UMass Amherst vs. Kings Point 22-0
         
         
Ithaca A 2:40 PM 3 Northeastern vs. Ithaca A  17-14
Providence 6:00 PM 5 Providence vs. Ithaca A  47-0
         
RPI 10:30 AM 5 RPI vs Boston University 5-19
UMaine Orono 2:40 PM 2 RPI vs UMaine Orono  8-19
Boston University 6:00 PM 4 Boston University vs. UMaine Orono 36-7

Men’s D2


Pool Time Field Matchup Score
         
Sacred Heart 9:40 AM 3 Central Conn vs Wheaton 12-7
Central Conn 9:40 AM 6 Central Conn vs Wheaton  36-0
Wheaton 5:10 PM 5 Wheaton vs. Sacred Heart  15-22
         
Colby 9:40 AM 2 Salve Regina vs. Wentworth  34-5
Salve Regina 1:50 PM 5 Salve Regina vs. Colby  33-0
Wentworth 5:10 PM 6 Wentworth vs. Colby  5-7
         
Molloy 9:40 AM 1 Fairfield vs. Mass Maritime 22-19
Fairfield 1:00 PM 6 Fairfield vs. Molloy  33-7
Mass Maritime 5:10 PM 4 Mass Maritime vs. Molloy  12-12
         
Bates 9:00 AM 6 Bates vs. Brandeis  7-3
Bentley 1:00 PM 5 Bates vs. Bentley 0-36
Brandeis 5:10 PM 3 Brandeis vs. Bentley  5-20
         
Holy Cross 8:50 AM 5 Holy Cross vs. Plymouth State  17-7
UMass Amherst B 1:00 4 Holy Cross vs. UMass Amherst B 7-11
Plymouth State 5:10 PM 2 Plymouth State vs. UMass Amherst B  5-11
         
Lasell 8:50 AM 4 Lasell vs. Roger Williams 5-44
Saint Anselm 1:00 PM 3 Lasell vs. Saint Anselm  5-27
Roger Williams  4:20 PM 1 Roger Williams vs. Saint Anselm  27-0
         
Springfield 8:50 AM 2 Babson vs. UMaine Farmington  15-10
Babson 12:10 PM 5 Babson vs. Springfield  6-22
UMaine Farmington 4:20 PM 6 Springfield vs. UMaine Farmington  21-14
         
         
Ithaca B 8:50 3 Franklin Pierce vs. UMass Dartmouth  0-12
Franklin Pierce 12:10 PM 6 Franklin Pierce vs. Ithaca B 5-7
UMass Dartmouth 4:20 PM 2 Ithaca B vs. UMass Dartmouth  0-36

Women’s D1


Pool Time Field Matchup Score
         
Cornell 11:20 AM 2 Cornell vs. UNH 5-5
Boston University 11:20 AM 3 Boston University vs. UConn 0-10
UConn 3:30 PM 4 Cornell vs. Boston University  15-31
UNH 3:30 PM 5 UConn vs. UNH  14-7
 sunday 1:00 PM 3 Cornell vs. UConn  0-33
 sunday 1:00 PM 4 Boston University vs. UNH  14-5
         
Northeastern 11:20 4 Northeastern vs. Yale  41-0
Boston College 11:20 5 Boston College vs. URI  0-34
URI 3:30 PM 2 Northeastern vs. Boston College  29-0
Yale 3:30 PM 3 URI vs. Yale  38-5
 sunday 1:00 PM 2 Northeastern vs. URI  0-18
 sunday 1:00 PM 5 Boston College vs. Yale  0-7

Women’s D2


Pool Time Field Matchup Score
         
SUNY New Paltz 9:40 AM 4 SUNY New Paltz vs. Vermont  0-53
Vermont 1:50 PM 1 SUNY New Paltz vs. Rutgers  0-92
Rutgers 6:00 PM 6 Vermont vs. Rutgers  5-15
         
Albany 9:40 AM 5 So Conn vs. Albany  12-10
Virginia Military 1:50 PM 2 So Conn vs. Virginia Military  37-0
So Conn 6:00 PM 1 Albany vs. Virginia Military  30-7
         
Hamilton 10:30 AM 1 Bryant vs. Hamilton  31-0
UConn B 1:50 PM 3 Bryant vs. UConn B  26-0
Bryant 6:50 PM 4 UConn B vs. Hamilton  17-12
         
Molloy 9:40 AM 6 Hofstra vs. Marist 14-7
Hofstra 1:50 PM 41 Hofstra vs. Molloy  26-0
Marist 5:10 PM   Marist vs. Molloy  19-14

Women’s D3


Pool Time Field Matchup Score
         
Wentworth 8:00 AM 4 Wentworth vs. Brandeis  24-7
Middlebury 10:30 AM 6 Wentworth vs. Middlebury  0-43
Brandeis 2:40 PM 1 Brandeis vs. Middlebury  0-32
         
UMass Dartmouth 8:00 AM 2 UMass Dartmouth vs. Holy Cross 5-38
Holy Cross 11:20 AM 1 UMass Dartmouth vs. UMaine Orono  12-27
UMaine Orono 2:40 PM 6 Holy Cross vs. UMaine Orono  15-7
         
Plymouth State 8:00 AM 3 Roger Williams vs. Wellesley  46-5
Roger Williams 11:20 AM 6 Roger Williams vs. Plymouth State  0-0
Wellesley 3:30 PM 1 Wellesley vs. Plymouth State  0-40
         
Franklin Pierce 8:00 AM 5 Franklin Pierce vs. Salve Regina 37-0
         
Colby 1:00 PM 2 Colby vs. Franklin Pierce  22-0
Salve Regina  4:20 PM 4 Colby vs. Salve Regina  30-0
         
Sacred Heart 10:30 4 Sacred Heart vs. Babson  15-21
         
Babson 12:10 PM 4 UNE vs. Sacred Heart 17-5
UNE  4:20 PM 3 Babson vs. UNE  7-27
         
Fordham 8:50 AM 1 Providence vs. Fordham 0-5
Providence 12:10 PM 2 Providence vs. Springfield 0-5
Springfield  4:20 PM 5 Springfield vs Fordham  24-5

 SUNDAY

MENS D1

Plate Semis        
G95 11 AM Field 3 Northeastern vs. UMaine Orono forfeit to UMaine Orono
G96 11 AM Field 4 BC vs. Ithaca A  46-0
Plate Championship        
G120 3 PM Field 4 UMaine Orono vs. BC  15-2
Cup Semis        
G101 12 PM Field 3 Providence vs. BU  26-0
G102 12 PM Field 4 UMass vs. Bryant  22-0
Cup Championship 4 PM Field 3 Providence vs. UMass Amherst  3-16

MEN D2

Plate Quarterfinals        
G93 11 AM Field 1 Holy Cross vs. Ithaca B  44-0
G94 11 AM Field 2 Babson vs. Sacred Heart  27-7
G97 11 AM Field 5 Mass Maritime vs. Bates  7-26
G98 11 AM Field 6 Saint Anslem vs. Colby forfeit to Colby
Plate Semis        
G112 2 PM Field 2 Holy Cross vs. Babson  0-13
G115 2 PM Field 5 Bates vs. Colby  12-19
Plate Championship        
G122 4 PM Field 1 Colby vs Babson 0-24
Cup Quarterfinals        
G88 10 AM Field 2 Roger Williams vs. UMass Amherst B  7-16
G89 10 AM Field 3 UMass Dartmouth vs. Central CT  12-10
G90 10 AM Field 4 Salve Regina vs. Springfield overtime 3 kicks (Salve) to 1 kick
G91 10 AM Field 5 Bentley vs. Fairfield 26-24
Cup Semifinals        
G113 2 PM Field 3 UMass Amherst B vs. UMass Dartmouth  36-5
G114 2 PM Field 4 Salve Regina vs. Bentley  41-0
Cup Championship        
G123 4 PM Field 2 UMass Amherst B vs. Salve  12-5

WOMENS D1

Plate Championship        
G121 3 PM Field 5 BU vs Northeastern  29-0
Cup Championship        
G125 4 PM Field 4 UConn vs. URI  3-8

WOMENS D2

Plate Semifinals        
G99 12 PM Field 1 Vermont vs. Marist  24-12
G104 12 PM Field 6 Albany vs. UConn B 28-5
Plate Championship        
G118 3 PM Field 2 Vermont vs. Albany  10-7
Cup Semifinals        
G100 12 PM Field 2 Rutgers vs. Hofstra 29-14
G103 12 PM Field 5 So Conn vs. Bryant  22-14
Cup Championship        
G119 3 PM Field 3 Rutgers vs. So Conn  34-14

WOMENS D3

Plate Quarterfinals        
G81 9 AM Field 1 UMaine Orono vs Brandeis forfeit to UMaine Orono
G86 9 AM Field 6  Wentworth vs Providence  10-7
G87 10 AM Field 1 Fordham vs UMass Dartmouth  7-5
G92 10 AM Field 6 Babson vs. Sacred Heart  26-12
Plate Semis        
G105 1 PM Field 1 UMaine Orono vs. Wentworth  0-3
G110 1 PM Field 6 Fordham vs Babson  5-10
Plate Championship        
G117 3 PM Field 1 Wentworth vs. Babson  5-10
Cup Quarterfinals        
G82 9 AM Field 2  Middlebury vs. Franklin Pierce  forfeit to Middlebury
G83 9 AM Field 3  RWU vs. UNE  7-0
G84 9 AM Field 4  Colby vs. Plymouth St.  0-8
G85 9 AM Field 5  Holy Cross vs. Springfield  15-17
Cup Semifinals        
G111 2 PM Field 1 Roger Williams vs. Middlebury  0-43
G116 2 PM Field 6 Plymouth St. vs Springfield  29-0
Cup Championship        
G126 4 PM Field 5 Middlebury vs Plymouth  19-5